Home Archiwum

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
zaprasza wystawę

Helena Zadrejko - Artystka i Muza

w Spichlerzu, przy ul. Fabrycznej 1-3.

Na wystawie w Spichlerzu prezentujemy obrazy Heleny Zadrejko, artystki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom u prof. Jerzego Nowosielskiego, 1970 rok.
Dla Pani Heleny Zadrejko nie ma nieinteresujących tematów malarskiego, a wybór ich jest zawsze świadomy. Malarka porusza się równie swobodnie w obrębie portretów, martwych natur z dużym naciskiem na przedmioty ze szkła, czy też jako wyrafinowana malarka rozmaitych cudów przyrody, jej bogactwa barw i światłocieni. Tematy malarskie czerpie z Polski i Grecji, ale – jak sama twierdzi – sposób, w jaki się wypowiada jest typowo polski. Od wielu lat mieszka w Grecji, jest organizatorką, kuratorem artystycznych międzynarodowych plenerów i twórcą Międzynarodowej Fundacji Sztuki „Arthome”. Na wystawie znajduje się 48 obrazów malarki. Jest to część ekspozycji Heleny Zadrejko – jako ARTYSTKI.
Droga część wystawy poświęcona jest osobie Heleny Zadrejko – jako MUZY. Jej 22 portrety malowane i rysowane przez polskich i zagranicznych artystów, wykonane są różnymi technikami. Znajdują się tam prace między innymi: Telemacha Pilitsidesa, Stanisława Mazusia, Czesława Tumielewicza, Stanisława Baja, Franciszka Maśluszczaka i innych.
Wystawie towarzyszy katalog Helena Zadrejko – Artystka i Muza.

Ewa Żelazny-Machura – kurator wystawy